top of page

Bezpečnost 

Nikdy nemáš vše pod kontrolou, vždy zůstává zbytkové riziko...

Nelze jej úplně eliminovat...

Můžeš se jen snažit ho zmenšit!

Co to je ?

Není to právě optimistický pohled na problematiku záchrany, přesto se lze pohybovat poměrně bezpečně po řece i kolem ní. Je potřeba mít co nejširší pohled na situaci a dokázat zvážit, co je a co není důležité. Žádný větší prušvih se nestal z čistého nebe, vždy mu předcházela delší či kratší řada chyb a špatných rozhodnutí.

Tato řada začíná doma, když plánuješ výlet a končí v okamžiku, kdy jsi bezpečně zpět. Bezpečnost na vodě jsou nepopulární rozhodnutí, kdy zrušíš pádlování v soutěsce, protože je nebezpečí bouřek a náhlé zvýšení průtoku může ohrozit skupinu. Zakážeš pádlovat nejlepšímu kamarádovi, protože včera dopíjel s místňáky pastis. Rozhodneš o přenášce místa, protože nemáš skupinu, která je schopna jej kvalitně zabezpečit. Nevezmeš nepřipravené kajakáře na pádlování. Drtivou většinu "Bezpečnosti" má na starosti ROZUM. Chladný úsudek a včasný krok zpátky zachrání nejvíce životů.

Co s tím ?

Jenže nemůžeme dělat jen kroky zpět, chceme jezdit náročné terény, a proto se musíme naučit zvážit, kdy je riziko snesitelné, kdy jej umíme snížit kvalitní záchranou a pokud se něco nepodaří i kvalitně poskytnutou první pomocí.

 

Tréninkem bezpečnosti se zabývám přes dvacet let a celou dobu hledám odpověď na otázku, co je to bezpečnost? Je to míra odpovědnosti? Strachu? Jsem přesvědčen, že je to schopnost zvážit míru rizika a moji ochotu jej podstoupit.

Před několika lety jsem vyřadil z programu Letních Alpských řek Lammerhofen, protože v něm bylo několik stromů (nad i pod hladinou). Soutěska byla kompletně sjízdná. Brněnský kajakář a závodník tehdy poznamenal, že jsem posranej protože furt jezdím jen s kajakovkou a nemám koule na trochu rizika. Šlo jen o úhel pohledu. U něj bylo riziko, že zaplave či udělá chybu zanedbatelné. U mojí skupiny bylo malé, ale nikoli zanedbatelné.

Jak to umět ?

V roce 2016 jsem se rozhodl spojit své zkušenosti z řek s osmi lety výuky první pomoci ve ZDRSEMu (kurz Vodák všem doporučuji!) a tréninku pádlování. Vznikl tak unikátní kurz Bezpečného pohybu na řece, který trvá pět dní a kromě mnoha praktických dovedností Ti ukáže, jak zvažovat míru rizika. 

V následujícím roce jsem si uvědomil, že před každou sezónou by si měli všichni kajakáři občerstvit základní bezpečnostní pravidla a proto jedním z prvních kempů je víkendová záchrana a bezpečnost v Roudnici nad Labem.

Během 35 let, co jezdím na kajaku divokou vodu jsem udělal hodně chyb. Ověřil jsem si, že mnoho postupů ukazovaných na kurzech nefunguje a zjistil, že ty jednoduché věci jsou většinou nejlepší. Zkrať si cestu a přijeď na kemp.

bottom of page