Záchrana? První Pomoc? Bezpečnost? Pádlování?

18.07.2017

Pádlování a záchranu od sebe nejde oddělit. Výstižnější je mluvit o "Bezpečném pohybu na řece." Téměř v každé záchranné akci se najde chyba v přípravě nebo prevenci. Preferuji chybám předcházet než si "užívat" záchranu a první pomoc.

Sledováním videa na youtube se dozvíš jednotlivost, nácvikem na kanále získáš zručnost, ale jen reálný trénink na řece ti dává nadhled, jistotu a zkušenosti.

Během tréninku pádlování zastavuješ na řece, učíš se poznávat nebezpečná místa, učíš se nacházet bezpečnou stopu zkoušíš si záchranné techniky a bezpečný pohyb na řece se ti dostává pod kůži. Proto záchanářský kemp na Soče.


Soča kemp a záchrana trval pět dní. Každý den ráno sis zkontroloval standartní materiál a vyrazil pádlovat. 

První den ses seznamoval s vodním terénem, prohlížel válce, sifony. Učil ses volit defenzivní a plynulou stopu, zdokonaloval v eskymování. Pomalu se přidávaly i základy záchrany.

Druhý den byl ve znamení zdokonalení techniky základních záběrů a lan. Užíval sis vracáky a boofy, které střídaly základní lanové techniky, které končily záchranou kajakáře v bezvědomí. Docela dobře sis zaplaval...Pod Napoleonovým mostem přišel povel vykrysit a kamarád ti v laguně mezi kolmými stěnami vylil loď  a pomohl ti znovu nasednout. To ti parádně zvedne morál v soutěsce.

Třetí den byl nejtěžší a v počtu kilometrů na vodě nejkratší. Slalomka je příjemná, již obtížnější voda, která ti dovolí aplikovat vše co jsi se dosud naučil. Volíš dobrou stopu,boofuješ a cvičíš usměv v těžkých místech. Potom se zase objeví lana a karabiny a ty zajišťuješ lodě, transportuješ nezraněné kajakáře z míst, kde se jim nelíbí. Transportuješ lodě přes místa, která v nich nechceš absolvovat...ze sucháče večer vyliješ pár deci potu.

Předposlední den začíná snadným požadavkem: "Uvolni se a usmívej!" Ne všem se to úplně dokonale daří, ale postupně si začínáš jízdu užívat a usměv přestává být křečovitým. Dnešní záchrana je ve zamení transportů zraněných, naročný a tvrdý trénink, který vrcholí transportem kajakáře v bezvědomí s podezřením na poranění páteře přes hlubokou vodu. Nácvik slanění a tvoření štandu na skalách bereš jako odpočinutí.

Poslední den si je volnější, můžeš se ptát, zkoušíš věci, které ti nebyly jasné užíváš si pádlování. 

Můžeš si alibsticky říkat, že všechno znáš, už jsi to viděl.... nebo máš kamaráda, který to viděl v televizi. 

Dokud si jednotlivé techniky několikrát nevyzkoušíš v praxi, neumíš nic.


Bezpečnost a záchrana na Soči

Je pětidenní kemp na Soče kde se ve skutečných podmínkách na řece seznámíš s prevencí rizik a záchranou na tekoucí vodě. Vyzkoušíš si jak být zachraňován i jak zachraňovat, jak se vyhnout nebezpečným místům, jakou zvolit taktiku na jakém typu řeky.

Minulý ročník je popsaný v posledním Pádlerovi roku 2018.

Cena 6900,- za speciální kemp zahrnuje:

  • Vše co je v základním kurzu na Soči
  • teoretickou a praktickou výuku bezpečného pohybu na řece
  • teoretický a praktický základ záchrany na tekoucí vodě
  • řízení a eliminaci rizik na divoké vodě
  • základy první pomoci
  • zapůjčení dalšího materiálu