Nebuď nasranej!
Přípravy na začátek sezóny vrcholí, nová dodávka je přichystaná, nový vozík stojí ve Waterelementu (díky kluci, je skvělej!). Poslední dvě eskymování nás dělí od začátku divokovodní sezóny. Normálně by mi lichotilo, že mi na narozeniny vyhlásí výjimečný stav jako prevenci mocného večírku. Nálada však byla spíše skleslá, postupně jsem počítal, kolik akcí musím zrušit.

Během večera jsem měl několik nečekaných telefonátů, kdy mi kajakáři nabízeli různé formy pomoci, které bych vůbec nečekal. Díky! Nikdy jsem nedostal lepší dárek! A teď následují nadějné vyhlídky.

Je to mizerie, že nemůžeme jet nikam pádlovat. Čeká nás minimálně měsíc, kdy budeme žít klidněji. Nebude meetink, který řeší příliš mnoho meetingů regulujích počet meetingů. Je obtížné jít šopovat, protože Lidl je vykoupený a do lékárny se stojí fronta. Mnoho z nás bude doma (což je v nynější situaci nejlepší řešení). Je to šance připravit se na sezonu jako nikdy předtím. Prostě jen začne později, a bude o trochu kratší. Ovšem skvěle připraven si ji užiješ mnohem líp.

Vykašli se na frontu na kanál v Troji. Vykašli se na výlet s Ochechulí, kdy na sebe budete čtyři hodiny prskat v autě cestou k polosuché řece. Přestaň dělat kličkujícího čecháčka, sebevědomě se narovnej a začni makat. Je to příležitost hodně změnit. Dokud budeme v karanténě, budu každý týden psát na blogu tréninkové plány a další tipy na co se v přípravě zaměřit.

Začneme materiálem.
Podzimní předsevzetí, že si naladíš loď, obvykle omezíš na vytřepání zmrzlé krysy ze špičky. Letos tomu nasadíš Coronu. Vyndej z lodi sezení i vzpěry. Budeš překvapen kolik písku a kamínků najdeš uvnitř (kamínek mezi vzpěrou a skořápkou může způsobit prasknutí). Loď pečlivě vymyj a vyčisti textilní části. Zkontroluj všechny šrouby, při jakémkoli poškození je nemilosrdně vyměň. Po vrácení sedačky zpět se zaměř na pečlivé nastavení sezení. Pokud Ti trnou nohy, častým důvodem je příliš úzká sedačka před kyčlemi. Zkontroluj šrouby madel, pokud se uvolnily, použij lepidlo na zajištění šroubů (např. Loctite).
Všichni jednou zaplaveme, ať jsi z poslední zatáčky před Vídní, nebo vlakové zastávky Dresden Zoo, proto věnuj velkou pozornost vakům v lodi. Creekovky mají v zádi hodně objemu a většina vaků je malých. V bouli nad vakem je pak hodně místa, které zaplní voda. Pokud používáš vaky velikosti prezervativu pro asijský trh...dopadne to jako ve videu. Dobrou variantou je hadice vaků protáhnout otvorem v prostřední pěně. Získáš místo pro pytlík s "železem" a lékárničku. Čím blíže je máš k sedačce, tím méně se mění ovladatelnost lodi.

Zmínil jsem "železo", slangový název pro veškerou technickou bezpečnostní výbavu, její nejzákladnější seznam obsahuje:
-Dvě házečky s jádrovým lanem o součtu délek minimálně 50 m
-čtyři HMS karabiny šroubovací
- ploché smyce 2*5m a 3m
- 3 šňůry(jádro s opletem) (cca 3m) tl. 5 mm
- kladka
- uloženo v nepromokavém pytlíku
Seznam na náročnější akce bude mnohem delší, ale při výběru přemýšlej, abys nevláčel příliš mnoho "machrovacího železa", základem je umět vše se základními pomůckami.
Začni tím, že vypereš házečky a smyce. Během používání se oplet lana zaplní mikročásticemi siltu i zrnky písku. Přítomnost těchto částic snižuje pevnost lana i zvyšuje opotřebení karabin. Prodávají se speciální roztoky na praní lan, které doporučuji použít. Lano se pere ručně, nebo v pračce na maximální teplotu 40 stupňů.
Zkontroluj karabiny, ty které nesou známky probroušení nemilosrdně věnuj na houpačky do Čapího hnízda. Ostatním ošetři pohyblivé části suchým teflonovým mazivem ve spreji.
Když už máš ten matroš v ruce tak zavři oči, a udělej všechny uzly, které bys měl umět. Vyzkoušej si improvizovaný sedák, zopákni si schéma postupu při nehodě, .... a přihlaš se na záchranářskou Soču v červenci.

Pádlo je to, co rozhoduje o tom, jak pojedeš. S dobrým pádlem můžeš jezdit stylově i na lavoru. Začni tím, že vyčistíš žerď. Je úplně jedno, jestli jsi voskař, smirkař, bahnař, nebo to máš rád kluzké. Žerď za sezónu nabere spoustu špíny a zbytků mastnoty z pokožky. Klouže a dělají se ti víc puchýře. Stačí jej pečlivě umýt v saponátu namočeným fibertexem (drsná strana houbičky na nádobí. Pokud voskuješ, nanes jen malou vrstvu ideálně včelího vosku, kterou rozleštíš hadrem do lesku. Vosk nesmí být na pádle v žádném případě vidět, jinak bude spíš klouzat a dělat puchýře.
Zkontroluj obvod listu a veškeré záseky zbruš jemným smirkem a následně zakápni epoxidem. Záběrová hrana by měla být "nabroušená" smirkem o hrubosti 120 ji pečlivě vyrovnej (ničeho se neboj z pádla zmizí maximálně půl milimetru). Hladká hrana je méně náchylná na roztřepení a pádlo se čistěji zasazuje.

Občas potřeba trochu počkat a věřit, že ti to dá šanci se zlepšit... Příště začneme trochu posilovat, trochu trénovat a zkontrolujeme lékárničky.
Nepropadejte panice, bude to nakonec báječná sezóna. A radujte se z malých věcí. Holky mi nasadily kávovník...abych přežil, kdyby ta izolace trvala moc dlouho.
Šimon