Málo blatný, Gronlando-Inuitoow reverzní manévr si v lednu nevyzkoušíme.

Taky ten titulek čteš podruhé, nebo sis už zvykl, že informace o aktuální situaci přicházejí v nesrozumitelné formě i obsahu? Letos v lednu si nejspíš na bazénu na Labské nezaeskymujeme. Nic s tím neudělám a nemá smysl se tím trápit. Berme to jako počasí. Kajakář se cítí dobře v horku, zimě i lijáku.

Máme minimálně celý leden na to se začít připravovat na další sezónu. Začneme hezky od prostředka, středem těla. "Core" je poslední dobou právem skloňovaný ve všech cvičebních programech, ať je nacházíš v Žena a život nebo Steroidy do každé rodiny. Podíváme se na něj pohledem kajakáře.
Mnoho z Vás ode mne po neúspěšných pokusech o eskymácký obrat slyšelo větu: "Máš slabý břicho!" Tato formulace je nešťastná, hluboký stabilizační systém musí dokonale spolupracovat s velkými svalovými skupinami, abychom mohli efektivně přenášet sílu paží do ovládání lodě. Je třeba jej nejen posilovat a protahovat, ale i učit pohyby funkčně blízké pádlování. Dobře připravený stabilizační systém nevyčerpává organismus zoufalou snahou o udržení rovnováhy a dovolí ti uvolněně a efektivně pádlovat. Eskymácký obrat je prostě jen další, dobře provedený záběr.

Začněme několika cvičebními sestavami na protažení a posílení středu těla i dalších svalových skupin. Následující videa pocházející z dílny Polaru se mi osvědčila v přípravě dětí i začátečníků a věřím, že většina "pokročilých" je nebude považovat za příliš jednoduché. Snaž se o pečlivé provádění jednotlivých cviků. Cvič je minimálně čtyři dny v týdnu. Postupem času se přestaneš chvět a začne se ti zvyšovat rozsah pohybů.
Pokud to s přípravou na sezónu myslíš vážně, pak si určitě přečti starší článek na blogu Slíbená forma od Jezíška nepřišla a další o přípravě materiálu z letošního jara s výstižným názvem Nebuď nasranej!

Z každé soutěsky se dá na konci spokojeně vystoupit, ač to cestou vypadalo děsivě. Stějně tak i já jsem si jistý, že brzy budeme eskymovat a těšit se na další sezonu.
Ahoj
Šimon