Kajak kempy

31.01.2018

Ať  pádluješ několik let nebo pár měsíců určitě sis všiml, že zlepšení nepřichází postupně, ale skokem. Máš pocit, že se nic neděje, ačkoliv trénuješ, zlepšuješ techniku pádlování i kondici. Hledáš příčinu ve vybavení, ale pocitově se nic nemění. Najednou přijde pár dní, kdy se posuneš prudce vpřed, aniž by Tě to stálo zvláštní úsilí. Je to přirozený proces, kdy naplníš úroveň svých aktuálních fyzických i duševních schopností.

Dobrým způsobem, jak tento proces, vyvolat je několik dní věnovaných výhradně pádlování. Celé tělo i mozek se zaměří pouze na pohyb po řece, všechno ostatní ustoupí do pozadí. Jsi připraven udělat krok vpřed.

To je hlavní důvod, proč pořádám dlouhé kajakářské kempy ve Španělsku, Korsice a Piemontu. Opustíš zaběhnutý stereotyp a plně se věnuješ pádlování. Pustíš se do řek, které bys na svůj program vůbec nezařadil. Jestliže nemáš rád vodnaté řeky budeš se jim podvědomě vyhýbat, avšak různorodost vodních terénů je klíčem ke zlepšení. Ve skupině, která na sobě pracuje, jsi tažen daleko víc dopředu a ochotně opouštíš komfortní zónu. Pobyt mimo ni je důležitým prvkem na cestě vpřed.

Druhým důvodem je možnost všímat si chyb, které se neprojeví při krátkém tréninku. Na kanále se může například skrýt schopnost špatné vizualizace ideální stopy průjezdu peřejí. Technicky i silově zdatný kajakář pak působí nejistým dojmem. Výhodou vícedenních kempů je možnost s chybami pracovat hned následující den. Neuplyne tak pracovní týden, který tě vyčerpá, sebere chuť na sobě pracovat a jedeš si na vodu spíš odpočinout.

Důležitou součástí je i výběr místa, kde se kemp pořádá. Aby ses zlepšoval musíš místo, kam jedeš milovat, užívat si každý metr řeky, vychutnávat kávu po pádlování, fascinovaně pozorovat okolní krajinu. Nepřemýšlet kde budeš spát, kudy pojedeš,  kde budeš zítra, jakou řeku vybrat. Uvolníš se a skočíš dopředu. Neboj se zlepšení, je příjemné těšit se na vodopád z jehož hrany vidíš věžičku kostela.

Šimon

P.S. Piemont kemp  má uzávěrku už na konci března