Jaro okem začátečníka

29.04.2019

Začátečník vnímá řeku jinak než zkušený vodák. Vlny jsou daleko větší, proud je mnohem rychlejší, spád je prudší. Kameny se posouvají přímo před očima do ideální stopy. Zároveň však zaujat živlem přehlíží některá nebezpečí, která ostatní kajakáři vidí již z dálky.

Při tréninku začátečníků se snažíme dívat se očima začátečníka. Myslíme na to, že bude úplně jinak vnímat studenou vodu, než spokojený majitel suchého obleku. Uvědomujeme si, jak je obtížné orientovat se v proměnlivém prostředí tekoucí vody. Víme, že kameny v proudu jsou nadány zvláštním magnetismem, který přitahuje pádlerův pohled i loď. Snažíme se koncipovat výuku tak, aby si začátečník odnášel z pádlování příjemný zážitek.

Začátečník je dobrý plavec, ale dlouho nevydrží. I když celou zimu poctivě eskymoval, krysa k jarnímu pádlování patří. S ohledem na to vybíráme i místa jarních kempů. Po základní průpravě na klidné vodě se přesouváme do Českého Vrbného, které nabízí dobré podmínky pro úplné začátky. Začínáš na klidné vodě a v mírném proudu. Máš šanci si chvíli odpočinout na břehu, zaběhnout se převléct a zároveň si na konci tréninkového bloku vyzkoušíš i těžší vodu hlavního kanálu, kde se bezpečně plave a připravíme ti bezpečnou záchranu. Tohle ti studená jarní řeka plná nafukovaček málokdy dovolí. Víme, že je toho na začátečníka moc, proto je každý tréninkový blok zaměřený jen na jednu hlavní věc.

Jarní Salza je klasika pro většinu začínajících kajakářů. Loni jsme se po pozitivních ohlasech rozhodli ke změně. První kemp pro úplné začátečníky jsme přesunuli na Slovinskou Soču a prodloužili jej na tři dny. Spodní Soča nabízí velké laguny s klidnou vodou, řeka je jednodušší na čtení vody a zejména je tam dlouhodobě tepleji než ve Štýrsku. Na kempu se potkáš se zkušenými kajakáři, prohlédneš si, jak vypadá náročnější voda a získáš motivaci a chuť do dalšího pádlování.

Na úplném konci jara je VELKÝ KEMP. Když začínáš, tak máš často pocit, že bys měl skromně sedět na blízkých řekách. Je to hloupost. Po autoškole také nejezdíš Trabantem po polních cestách.

Koncept tohoto kempu pro začátečníky jsme připravovali několik let a letos se jede třetí ročník. Španělsko nabízí stabilní teplé počasí, řeky s dlouhými úseky s lehkou, nikoliv nudnou, vodou. Vše zasazeno v čarokrásných kulisách Pyrenejí. Řeky mají čistou vodu, což ve spojení s teplým počasím v Alpách nenajdeš a dobře víme, že tvář začátečníka se začíná chmuřit při pohledu na masu zlověstně šedé ledovcové vody. Voda je teplá, začátečníci pádlují na spodních úsecích a teplota vody je mezi 16-18 stupni, což je v Evropě nebývalá lahoda.

Dva dny trávíme u oceánu. Nezabýváme se však chytáním bronzu či vypřošťováním uvízlých kytovců. Oceán se pravidelně vlní, vlny se pohybem k pláži zestrmují, pak se zabalí a kajakář se raduje z povedeného surfování - případně z rock'n'rollu, pokud  jeho jízda nebyla dostatečně uvolněná. Zábavné je koneckonců oboje a s rostoucí únavou se postupně začátečníci přestávají s vlnami prát a nechávají se vozit. Někteří z nás tráví podzim surfováním v kajaku na atlantickém pobřeží a všichni jízdu ve vlnách milujeme. Pro začátečníky hledáme bezpečné pláže s menšími a pomalými vlnami. Pečlivě sledujeme předpovědi, proudy a konzultujeme s místními. Dobře vybraná pláž dokáže dodat spoustu sebevědomí pro další jízdu ve vlnách i válcích na řekách. Je škoda, že nemáme kus oceánu blíž, považujeme ho za skvělý tréninkový prostředek.

Jo a letos zbývají už jen dvě místa pro začátečníky! Z dlouhé cesty nemusíte mít obavy - zpět se letí, takže jen jeden přejezd dodávkou tam, který ze zkušenosti výrazně stmelí tým kajakářů.