Rock and rolling...

22.11.2018

"Zimní bazén je nedílnou součástí přípravy na sezónu pro všechny úrovně kajakářů."

Co si pod tím představit?

Přijdu vezmu si loď a točím jednoho eskymáka za druhým a za hodinu nevím jestli mám žábry nebo plíce.

Přijdu vezmu loď a zlehka dám dva tři opatrné eskymáky a zbytek času kontroluji holky (kluky) v bazénu a skuhrám, že to rameno bolí.

Přijdu vezmu loď a položím ji zpět na zem a vedu zuřivou diskuzi o jednotlivých druzích eskymáckého obratu....

Zimní bazén je především možnost se celkově zlepšit jako kajakář.

Začneš rozcvičkou, která ti řekne kde tě "bota tlačí" a na čem bys měl zapracovat. Je koncipována tak, abys ji mohl cvičit každý den a nenásilně připravil tělo na sezónu.

Eskymácký obrat je jen další záběr a základní záběr se ti nejlepší učí celý život (podprůměrní o něm ví všechno za pár minut). Každý si ve své technice neseme drobné a větší chyby. Na bazénu máš čas na nich pracovat.  Začni posedem, všímej si jak pracuje Tvoje tělo a neváhej se vracet ke cvičením začátečníků. Základní cvičení jsou postavena tak, aby Ti fixovala správný pohybový stereotyp potřebný k neprůstřelnému eskymáku.

Nespěchej eskymovat, pokud natočíš stovky eskymáků se špatnou technikou zafixuješ si ji a bude těžké ji odstranit. Prováděj všechna cvičení, jedno za druhým, jako bys seděl v lodi poprvé. Každý pohyb dělej s maximálním uvědoměním toho co děláš. Začneš lépe vnímat svoje tělo, budeš svaly správně zapojovat a snížíš riziko zranění. Je to klidný proces a na něj máš čas právě v zimě na bazénu.

Odpočívej. Mozek i svaly musí být odpočaté, aby vnímaly nové podněty. Jestliže budeš unavený tělo si bude pomáhat "papohyby" a to určitě nechceš. Rozděl si trénink na desetiminutové úseky intenzivního cvičení a odpočinku. V pauze můžeš v klidu hodnotit ostatní...

Já se na letošní sezonu těším. Připravil jsem několik novinek v tréninku pro začátečníky i pokročilé a věřím, že se pobavíme!

Ciao na eskymu!  (tedy komplexní přípravě kajakáře)

Šimon