"Eskymák je výmysl konglomerátu vodáckých instruktorů, aby měli v zimě co žrát."

01.12.2022

Tuto báječnou větu jsem si před nedávnem přečetl na Facebooku. Prosím autora, nechť se mi přihlásí a má u mě pivo. Výborně vystihuje co je to eskymák. Eskymák není kombinace fyzikálně nemožného s šamanskými rituály Inuitů. Je to jen další záběr.

Pravidelně se setkávám s  problémy "nejde mi boof, podjíždím vracáky, válce jezdím spodem, ale na kanál chodím dvakrát týdně," které mají jedno společné. Základní záběr na klidné vodě připomíná parník na Mississipi v country cajdáku. Chybí chycení vody, cáká, nerotuje trup, zatahuje pádlo daleko za sebe, prostě parník. Abys dokázal celý ten koloběh zasazení, tažení, ukončení a přenosu efektivně opakovat ve fyzické i psychické nepohodě, tak jej musíš mít dokonale zafixovaný. To jsou stovky hodin tréninku s plným soustředěním na to, co děláš. Bez podcastu o zkušenostech pornoherců v gastronomii či hudby ve sluchátkách. Sám, vnímáš tělo které srůstá s lodí i pádlem a každý další záběr je efektivnější a silnější. Získáváš stabilitu a důvěru v záběr jako jediný pevný bod v pohyblivém.

Eskymák je jen další záběr a tak k němu musíš přistupovat. Přenášíš rotaci trupu na rotaci lodě. Jsi uvolněný, soustředěný na eleganci pohybu, s potěšením si uvědomuješ, že pracují stejné svaly jako při pádlování. Možná se opíráš o pádlo, končíš v záklonu, vychytáváš rovnováhu, bolí tě ramena, chceš být co nejdřív nahoře, začínáš s připraveným pádlem, utahuješ si zádovou opěrku, nastavuješ přední opěrku co nejtěsněji, držíš křečovitě pádlo, pracuješ švihem... Potom je Tvůj eskymák velmi ohroženým druhem, který se stane snadnou potravou krys.

Jestliže chceš eskymáka vrátit do jeho přirozeného prostředí, tak tě zimní bazény neminou. Vždy začínej rozcvičkou, je to nejlépe investovaných deset minut. Rozcvička připraví svaly na zátěž a zároveň udělá předěl mezi běžným dnem a tréninkem. Připraví Tě fyzicky i mentálně na trénink.

Samotný trénink eskymování si rozděl na desetiminutové úseky. Deset minut trénuj a deset minut odpočívej. Zjevně si klepeš na čelo a říkáš si, zaplatil jsem hodinu a mám z ní půl hodinu. Trénink není o kvantitě, ale kvalitě. Jestliže jsi unavený, tak přidáváš papohyby, fixuješ si špatné pohybové stereotypy a na konci tréninku jsi frustrovaný. Mimochodem, zkusil jsi někdy dělat hodinu sklapovačky? Vhodná doba tréninku je rozcvička a 90 minut v bazéně. V pauzách vylez z lodi, zaplav si protáhni se a podívej se na eskymáky ostatních.

Prvních deset minut prováděj cvičení u kraje bazénu, dělej je vždy i když máš pocit, že bys mohl eskymování učit. Pomalý a plně kontrolovaný pohyb tě uklidní a aktivuje svaly. Zároveň si zvykáš na vodní prostředí a pracuješ na technice.

Následujících deset minut pracuj na tom co umíš, všechny pohyby se snaž spojovat do plynulého pomalého řetězce. Čekej deset i více vteřin pod hladinou, než začneš zvedat. V této fázi je dobré si poslechnout korektury techniky.

Třetí desetiminutovka je věnována zlepšení a tréninku nových věcí. Jsi rozcvičený, máš dost energie, takže nejlepší čas se něco naučit. Nespěchej, protože pohybové stereotypy potřebují čas. Nervosvalová paměť není upload nové aplikace, je to pomalý a trpělivý proces.

Čtvrtou desetiminutovku věnuj kondici. Doporučuji 5 sérií  pěti rychlých eskymáků s pauzou 20 vteřin, které následují dvojeskymáci na jeden nádech a celé zakončit půlminutovkou nepřetržitého eskymování.

Poslední desetiminutovka by tě měla vrátit zpět na okraj bazénu. Běhej pěti minut projdi všechna cvičení. Závěrečných pět minut si dej pár uvolněných eskymáků, nic nového jen to, co opravdu umíš.

Závěrečné protažení určitě nemusím zmiňovat, ale pár drobných tipů se bude hodit.

Zařazuj eskymáky, které okamžitě následuje krátký tří záběrový sprint. Směřuj ho na konkrétní cíl, který si předem určíš. Toto cvičení zlepšuje práci horní ruky a tvoji schopnost orientace ( a že se to občas v turbulentní vodě nad stromem bude hodit).

Když chodíš najíždět zimní kilometry na klidné vodě, tak zařazuj eskymáky na konec tréninku. Kde kdo machruje, že se celou zimu otužuje v řece s čepicí na hlavě, tak to zkus s helmou a oblečený. Zvykneš si na ledovou vodu, svíravý pocit na hrudi a na řece nebudeš překvapený.

Posiluj! Ačkoli eskymák není silový prvek, tak k jeho provedení musíš zapojit dost svalových skupin. Není rozhodující jejich absolutní síla, ale schopnost koordinace v zátěži. Vyber si zajímavá cvičení, která dynamicky procvičí celé tělo.

Celkový přístup k zimní přípravě a eskymování si můžeš osvojit na semináři v Hořovicích nebo na bazéně v Hustopečích.

Váš věčně hladový trenér