Eskymák je další záběr.

10.11.2021

Před několika lety jsme začali trénovat s nevidomým kajakářem Honzou Hegrem. Byl doslova nepopsaným listem. Nikdy neviděl jak vypadá eskymácký obrat, neslyšel podivná, nesmyslná slova jako kyčloškub, vylehnutí, sítusí... Je výborný plavec a vodu má rád, což pro mne byla dobrá zpráva. Přemýšlel jsem, zdali má smysl upravovat metodiku tréninku. Rozhodl jsem se, že ji nezměním.

Není obtížné se během jedné nebo dvou lekcí naučit silového eskymáka, který končí v mohutném záklonu s ramenním kloubem na pokraji dislokace a bederní páteří napnutou k prasknutí. Preferuji delší cestu, která vede k tomu, že eskymácký obrat se stane jen dalším záběrem. S uvolněným tělem, bez ohrožených ramen a zad.

Při delší cestě tě čekají desítky cvičení a  posilování, než se konečně obrátíš hlavou dolů a dostaneš se zpátky. A pádlo vezmeš do ruky za ještě delší dobu. Cestou se naučíš ovládat tělo, pracovat s rovnováhou a přenášet efektivně sílu na loď. Není kam spěchat, věci je potřeba dělat dobře. Na pádlování je krásné, že neexistují zkratky. Je úplně jedno, jestli jedeš Indus nebo Hamerák. Pocit z lehkosti jízdy a čisté linie můžeš zažít kdekoli.

Honza šel pomalu a za vydatné pomoci Yrika, začal ovládat loď i bez zraku. Eskymuje pod tlakem na závodech. Eskymuje na kanále v Roudnici i na řekách. Z nervozity se převrátil na začátku samostané jízdy kanálem (byl na kanále uplně sám). Bleskově zvedl a ihned navázal dalším záběrem. Zbytek kanálu v nedělním odpoledni projel s radostnou lehkostí.

Jestliže chceš potkat Honzu na bazéně a naučit se eskymovat, tak můžeš každé úterý v Hustopečích na pravidelném tréninku eskymování.

Na bazéně v  Hořovicích mezi Prahou a Plzní chystám čtyři tříhodinové semináře o tréninku eskymování. Zůstaň naladěn, brzy se objeví další informace.

Šimon