Čtyři smysly stačí, drahoušku!

06.12.2021

"Šimone, budeme se fotit?"

"Jo Honzo. Udělal bych pár fotek, než pojedete."

"Tak já si nasadím oči."

Honza je úplně normální chlap, který pracuje v IT. Vychovávají s manželkou syna. Aktivně sportuje. Běhá na běžkách, lozí po skalách a poslední roky pádluje. Má krásné modré oči, které jsou skleněné. Neškemrá o sociální dávky, nefňuká že k němu byl osud nevlídný. Maká, raduje se z života a jde za svými cíli.

Jiříka znám dvacet let. Občas bych ho zabil a myslím, že častěji by zabil on mě, ale pádlování si bez něj nedokážu představit. Před pěti lety přišel s Honzou eskymovat. Vymyslel jsem metodiku výuky a říkal si, že to bude na dvě, tři eskymování a hodím ji do šuplíku. Jenže oni pořád trénovali, sjeli  Salzu, začali závodit na Bobr cupu, sjeli Soču... A letos jsme si řekli, že by Honza mohl sjet kanál úplně sám.

Aby jste mi špatně nerozuměli, Honza sedí v kajaku sám. Jiřík jede před ním a nahlas počítá. Pípátka a jiné zvuky se neosvědčily. Zkuste hodinu pádlovat a nahlas řvát čísla s Honzou v zádech, který už pádluje pěkně rychle. Na divoké vodě, kde Jiříkův hlas ztrácí občas na síle se přidá druhý navigátor, který pádluje za Honzou a říká mu kam jet. To je hezky vidět na tomto videu.

Honza vodu slyší, vnímá jak se dotýká jeho lodi. Podezírám jej, že ji ochutnává a cítí vůně hospůdek na břehu. Jenže si vodu nemůže prohlédnout. Zkuste vejít do zhasnutého bytu a prokličkovat k ledničce bez šťouchu. Rozhodli jsme se, že kanál v Roudnici nacvičíme. Honza si jej zapamatuje a naposlouchá a nakonec sjede prázdný kanál sám.

KK Roudnice nad Labem nám připravila parádní podmínky a Honza trénoval s ostatními účastníky podzimního kempu na kanále. Fotograf a kameraman Tomáš Továrek ladil záběry a počasí bylo úžasné. V noci mrzlo a přes den bylo na krátký rukáv.

Honza srdnatě trénovat, eskymoval a myslím i jednou si zaplaval. Mimochodem z pohledu trenéra, je Honza na kempu požehnáním. Neuslyšíš od ostatních "Nejde, nechci, nemůžu." A z kanálu všechny dostaneš jen vypnutím vody.

Blížila se poslední hodina v neděli odpoledne. Kanál jsme měli pro sebe, podzimní barvy plynuly v zářivém dni. Jen Honza se necítil. Vnímal ve své jízdě příliš mnoho chyb a nechtěl jet sám. Těžká chvíle pro trenéra. Když ho pošleš na start a zaplave, tak budeme minimálně o rok zpátky. Honza má smůlu, že ho už trošku znám a věděl jsem, že to zvládne. Přiznávám, že jsem na břehu nebyl klidný. Bylo to emotivní. Honza si dal neplánovaného eskymáka v horní části kanálu už jen jel. Podívejte se na video Tomáše Továrka jak.

Radost, která proletěla celým okolím kanálu byla strhující. Nikdo nevyhrál olympiádu, ani světový pohár jen chlap, co pět let trénoval, sjel sám kanál v Roudnici nad Labem.

Prožijte hezké Vánoce a nezapomínejte, že pro velkou radost není třeba letět přes půl světa.

Šimon