top of page
PXL_20230810_162105644_edited_edited.jpg

Pokročilí

Jsem ještě začátečník, nebo už jsem pokročilý?

Pokročilý kajakář umí technicky správně eskymáka na klidné vodě a umí eskymovat v proudu (umí i občas zaplavat).

Umí najet do proudu a přetraverzovat (sem tam ho to spláchne).

Dokáže držet stopu (někdy je stop definována šířeji).

Má základy přijímání záchrany na divoké vodě.

Cíle pokročilých

Trénink kajakáře je nikdy nekončící snahou o pokrok. Chceme být dokonalí technicky, silově, psychicky a mít znalosti místopisu, záchrany či první pomoci. Malými krůčky se podaří dosáhnout cílů snadněji, než velkými skoky či zážitky, které jsou pouze silné, nikoli příjemné.

Pokročilý kajakář se snaží o přesnou a čistou stopu.

Spolehlivé nájezdy a výjezdy z proudu.

Spolehlivý eskymácký obrat.

Základy záchrany a první pomoci.

Základy čtení řeky a vnímání bezpečnostního spektra.

Jak  dosáhnout cílů

Pokročilý má často pocit, že po obtížnosti jedna následuje další týden dvojka a za dva týdny trojka. Má chuť přeskočit trénink základů a jet rovnou do Piemontu či Norska. V pádlování se nevyplácí spěchat. Tělo se musí adaptovat fyzicky a psychicky. Následně se rozvíjí technika a strategie a dělat věci dobře znamená dát jim čas růst.

Na klidné vodě trénujeme prvky, které se následně přenáší na vodu tekoucí. Hodiny strávené na klidné vodě Ti dají jistotu na tekoucí vodě. Stejně jako profesionální cyklisté najíždějí velké objemy kilometrů na silnici, tak i špičkoví kajakáři tráví dostatek času na klidné vodě.

Trénink pokročilých je snahou o jistotu ve všech pohybech. Fyzickou připravenost a psychickou odolnost získávají tréninkem, který je připraví na to, že si přestupu na těžší obtížnost ani nevšimnou a budou se bavit.

Co a kde trénujeme

Eskymák, je další záběr. Další záběr z něhož tě nebolí ramena, nebolí bedra a je to přirozený pohyb, který přenáší rotační pohyb trupu na loď. Musí se trénovat, pořád a proto je v zimě eskymování na bazéně, které doplňují eskymovací semináře na kempech.

 

Základní záběr je většinou kajakářů podceňovaný, avšak otevírá dveře k jisté jízdě na divoké vodě. Naučit se přenést svoji hmotnost na 650 cm2 listu pádla není snadné a klidná voda Ti hodně pomůže. Následně se zdokonalíš při sprintech na umělých kanálech a vodnatých řekách.

 

Vracáky jsou prostě radost, zejména, když se Ti podaří dobrá kombinace. Vybírám příjemná místa na trénink jak na kanálech tak na řekách.

Čtení řeky je pro pokročilého nutnost, ze začátku pomalu slabikuje, přehlíží nebezpečí a občas se zbytečně bojí. Učíme se poznávat čisté linie na jednoduchých příkladech a prakticky zkoušíme jak funguje symbioza kajakáře a řeky. Od kanálů a Soči se posouváme až na velmi obtížné terény v Alpách a Pyreneích.

Bezpečnost, záchrana a první pomoc. Není o tom, kdo má větší lékárničku, či zdali trefí házečkou kozu běžící po louce. Je to komplex vědomostí, který se snažím nenásilnou formou vysvětlovat a těší mne, chuť kajakářů trénovat i tuto část.

Na cestě k pokroku

bottom of page